Какво представлява компостирането?

Компостиране – вид рециклиране на боклук

Компостирането е специален вид преработка на органични отпадъци в присъствието на кислород, което води до образуването на тор. Има и анаеробно (без кислород) биологично третиране, което произвежда биогаз, който може да се използва като гориво. Както при другите видове преработка, колкото по-добре се сортират и извозват отпадъците, толкова по-малко емисии на замърсители и толкова по-високо е качеството на продукта.

 

Изгарянето е най-малко предпочитаният метод за изхвърляне на отпадъци. Изискващ строг контрол на емисиите на вредни вещества и допълнителни площи за съхранение на пепел. Изгарянето на горими отпадъци може да намали обема им 10 пъти, а освободената енергия се използва за отопление или производство на електроенергия. Въпреки недостатъците на този метод за изхвърляне, той се използва широко в развитите страни. Така че в някои страни се изгарят повече от половината твърди битови отпадъци. През 2015 г. в Европа имаше над 500 инсталации за изгаряне на отпадъци. Горивото за тях се превърна в обект на международната търговия: горими битови отпадъци се изнасят от Великобритания в Норвегия, от Франция до Монако. Големи обеми отпадъци бяха  извозени от Европа за Китай и страните от Югоизточна Азия, но в началото на 2018 г. този внос беше забранен, което доведе до увеличаване на тежестта върху европейските инсинератори.

Санитарните депа се облагат с данък, а на някой е забранено да извозват всички или част от отпадъците.

Санитарните депа се използват за поставяне на отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани. Санитарното депо за твърди битови отпадъци не е спонтанно „сметище“. Контролират съоръжението, проектирано по такъв начин, че да минимизира замърсяването на околната среда. Дори развитите страни продължават да изхвърлят и извозват отпадъците. Докато в развиващите се страни твърдите отпадъци се изхвърлят предимно на депа, които често не отговарят на никакви екологични стандарти.

Този метод беше напълно или почти напълно изоставен в Швейцария, Белгия, Холандия, Дания, Швеция, Германия, Австрия, Финландия.