Mетоди за рязане на метал

Mетоди за рязане на метал

Mетоди за рязане на метал. Професионалното рязане на метал включва използването на един от индустриалните методи за металообработка, например, плазма, лазер, водоструйни и др. Този подход гарантира висока производителност, качество на рязане и способност за работа с големи обеми.

Изборът на един или друг метод на рязане зависи от дебелината и вида на метала. Например, лазерното рязане е чудесно за производство на големи партиди части от тънка ламарина, водна струя се използва при работа с алуминиеви заготовки. От нашия материал ще научите за видовете, предимствата и недостатъците на професионалните методи за рязане на метал.

Доскоро пламъчното рязане на метал се смяташе за най-ефективно, но сега започна да отстъпва място на нови начини за обработка на материали. Германски експерти са създали оборудване, което реже метал с електромагнитен импулс. Работи се и по създаването на инсталация, способна да реже детайли с помощта на ултразвук. Но първо, нека поговорим за това какъв е процесът на рязане.

Рязане на метал – разделяне на части от пръта, ламарина или отлят метал една от друга. Този метод на обработка на детайли е механичен, при който рязането се извършва с ножици, триони, други режещи или ударни инструменти, и термичен, при нагряване на метала до висока температура се използва за разделяне на детайлите.

Ръчните начини за рязане на метал

Някои от ръчните начини за рязане на метал се класифицират като занаятчийски. Например тези, които използват шлицови ножици за метал, ъглошлайфи (шлифовъчни машини, тръборези). Рязането с мелница се извършва с помощта на специални абразивни колела „за метал“. Тръборезите, както подсказва името им, са подходящи за рязане на тръби, рязането в тях се извършва от стоманени дискови фрези-роли.

Колко точно и бързо ще се извърши ръчно професионално рязане на метал зависи от уменията на специалиста. Трябва да се има предвид, че при всякакви методи на ръчно рязане дебелината на листовете и заготовките е ограничена (особено при използване на ножици с прорези). Поради ниската ефективност, ръчното рязане не се използва в промишленото производство, подходящо е само за домашна употреба.

Вашият коментар